Asociatia Metropolis

Asociația Culturală Metropolis este un ONG efervescent fondat în 2011, la București, angajat în susținerea educației publicului larg și promovarea multiculturalității, în arii artistice, precum cinematografia și muzica. Cu un public de peste 700.000 de participanți în cadrul proiectelor noastre principale, precum Kinodiseea – Festivalul Internațional de Film pentru Publicul Tânăr, Balkanik! Festival – Home of World Music și Caravana Metropolis – Cinema în Aer Liber, ne-am consolidat poziția în peisajul cultural românesc și internațional.

Obiectivele Asociației sunt clare: promovarea inițiativelor culturale cu rol în educarea publicului larg, organizarea de evenimente culturale pentru a evidenția valorile culturii și artelor românești și regionale, în special în domeniul filmului și al muzicii. De asemenea, ne angajăm să sprijinim producția de filme artistice, documentare sau de animație și să colaborăm cu organizații non-guvernamentale, instituții guvernamentale și companii din sectorul privat pentru a atinge aceste obiective.